loader image

Działania “Trzeźwość” za nami

0
113
Działania "Trzeźwość"

Policjanci z Bytomia walczą z nietrzeźwymi kierowcami – efekty akcji „Trzeźwość”

Wczoraj na terenie Bytomia policjanci z drogówki oraz funkcjonariusze z komisariatów przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę działania kontrolne w ramach akcji „Trzeźwość”. Celem było wyeliminowanie z ruchu drogowego kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Efektem działań było zatrzymanie kilku osób, które wsiadły za kierownicę, łamiąc prawo i narażając życie innych uczestników ruchu drogowego.

Nietrzeźwi kierowcy zatrzymani w różnych częściach miasta

Podczas działań na ulicy Arki Bożka zatrzymano 59-letniego kierowcę jaguara, który miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Na ulicy Strzelców Bytomskich 34-letni mężczyzna kierujący volkswagenem również znajdował się w stanie nietrzeźwości, a na autostradzie A1 policjanci zatrzymali 54-letniego kierowcę daci, u którego stwierdzono podobny poziom alkoholu. Wszyscy zatrzymani stracili prawa jazdy, a ich sprawy trafią do sądu. Grożą im wysokie grzywny, zakazy prowadzenia pojazdów, a nawet kara pozbawienia wolności.

Alkohol za kierownicą – śmiertelne zagrożenie

Policjanci po raz kolejny przypominają, jak groźne jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Substancje odurzające, takie jak alkohol, drastycznie obniżają zdolność koncentracji, czas reakcji oraz zdolność prawidłowej oceny sytuacji na drodze. Pijany kierowca to potencjalne zagrożenie dla siebie, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Każdy, kto siada za kierownicę po spożyciu alkoholu, podejmuje ryzyko nie tylko konsekwencji prawnych, ale przede wszystkim stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo na drodze.

Przypomnienie zasad – co grozi nietrzeźwym kierowcom?

W Polsce dopuszczalna wartość alkoholu w organizmie kierowcy wynosi poniżej 0,20 promila. Przekroczenie tego limitu jest traktowane jako wykroczenie (0,20-0,50 promila) lub przestępstwo (powyżej 0,50 promila). Konsekwencje mogą obejmować:

  • Utrata prawa jazdy – decyzję o czasie, na jaki zostanie ono odebrane, podejmuje sąd.
  • Grzywny – wysokość może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • Kara pozbawienia wolności – nawet do dwóch lat.
  • Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – w niektórych przypadkach dożywotni.

Podobne konsekwencje czekają osoby prowadzące pod wpływem narkotyków lub innych substancji odurzających.

Apel policji: kierowco, bądź rozsądny!

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców Bytomia i okolic o rozwagę i odpowiedzialność na drodze. Jeśli planujesz spożywać alkohol, zapewnij sobie wcześniej alternatywny transport – taksówkę, komunikację miejską lub pomoc kogoś bliskiego. Wszyscy możemy przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na naszych drogach.

Pamiętajmy: nietrzeźwy kierowca to zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu. Zero tolerancji dla jazdy „na podwójnym gazie”!

ŁączyNasBytom.pl – bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa!

Źródło: KMP Bytom